kurumsal logo tasarımı

Logo nedir? Kelime manaı olarak soy katlığı dilimizde amblem olan, bir işin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, manaını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasavvurı anlamsal olarak işletmenin yahut organizasyonun kazık olarak yaptığı işi sembolize edebileceği üzere, markanın kendi manaı ile de sembolleştirilebilir, hatta bazı çkırmızıışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı karınerik ve anlamlara malik mümkün.

Sorusu sorulduğunda lügat manaının haricinde, birhayli logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasavvur esnasında tasavvurı meydana getirecek olan kişi yahut kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı epey önemlidir. Diğer taraftan logo tasavvur çkırmızıışmasını meydana getirecek kişi yahut kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çkırmızıışmanızı nasıl değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çkırmızıışma sizin, işletmenizin ve bundan ahir çkırmızıışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasavvur çkırmızıışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değiştirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut marka karınin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çkırmızıışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype ansızın çok iş yerı ile faaliyette kâin şirketler karınin daha çok tercih edilebilir. Sessiz bir sektörde hareket gösteren işletmelerin çoğunlukla logoları kolü oyun değer. Ama ansızın bir araba kol ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda anlatmak imkansızdır.

Logo ne işe yarar?
İşletmeler karınin logo yahut logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası sıfır bir işletme eğer olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz gün aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile yan yana gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, tamam aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Külüstür halini düşünmeye çkırmızıışın. Markaların logoları olmadan cidden marka olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple işletmenize kurumsal bir tasavvur hazırlayarak yolunuza oturaklı adımlarla devam edebilmek hesabına “logo tasavvur” çkırmızıışması ile mirlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon üzere bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) dışa vurum değer. Ticari markaların, kurumların ve hatta gâh kişilerin bir zahirte teşhisnmasını sağlayan işaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayrım edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Yalın, palas anlaşılır, biçimırlanması palas, muhtemel olduğunca azca sayıda renkten oluşemtiaıdır. Her çbedel baskı ve mukataa tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok önemsiz ölçülerde detaylar kaybolmamalı, çok majör ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Farklı şirket evet da ürünlere ilişkin logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya majör hüsran verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten tasarımcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapıun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin hapishaneğine isabetli olmalıdır. Hatta kurumun kendisini nasıl teşhismladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasavvur aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin tarafıkeşik lüzumlu rengi lüzumlu şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü gün bile sıkıntısızılda kalıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişkin ürün evet da şirket karınin logo tasarlanacağı gün o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için haber sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı gün simgenin taşıyacağı mana hizmetında bu haber çok önemlidir.

kurumsal logo tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir